Copernicus

Copernicus

Články

Copernicus mělo být velké free to play MMORPG

O konci 38 Studios jsme toho napsali až až. Byl to smutný příběh. Kdyby se povedl podle představ Curta Schillinga, nemusel skončit u Kingdoms of Amalur: Reckoning. Mohl pokračovat největší a nejvymakanější tříáčkovou MMORPG hrou, která by od počátku vsadila na free to play model. Pro tehdy připravovaný Project Copernicus se totiž nepočítalo s měsíčními poplatky, ale s free to play systémem. Vydělávalo by se na mikrotransakcích. Copernicus by byla vlastně první hra svého druhu - obří západní AAA MMORPG od počátku postavené na mikrotransakcích. Žádná taková hra tu nebyla a není. Všechny onlinovky se na F2P model předělávají až zpětně. Copernicus měl být minimálně v tomhle unikátní.

38 Studios zabila přílišná sebedůvěra a nezkušenost šéfa

Na jazyk se mi dere jedno klišé označení za druhým, když si pročítám výborný článek z Boston Magazine, který rekapituluje strmý pád 38 Studios, který začal už ve chvíli, kdy známý baseballista Curt Schilling firmu založil v roce 2006 pod názvem Green Monster Games. Kontinuálnímu přísunu hororových zpráv spojených s krachem 38 Studios se nešlo vyhnout. Většina z nás jej ale řešila hlavně z pohledu solidního RPGčka Kingdoms of Amalur: Reckoning, ačkoli právě to nemělo se situací ve firmě zas tak moc společného, protože vznikalo separátně ve studiích Big Huge Games a zafinancováno bylo zejména z peněz EA. Ne z kapsy Curta Schillinga, který 38 Studios vedl stejným stylem, jakým se prosadil jako hráč baseballu a doufal, že právě přes herní byznys se dostane na stejnou úroveň slávy a finanční síly, jako třeba Bill Gates.

Co mělo být v Kingdoms of Amalur 2 ...a zřejmě už nikdy nebude

Příval nových informací, většinou bohužel s negativním nádechem, které se rojí okolo pravděpodobného zániku týmu 38 Studios, neustává. Gamasutra kupříkladu informuje o stížnostech některých bývalých zaměstnanců, že mají na krku dvě hypotéky, aniž by o té jedné věděli. Při přemisťování z Massachusetts za půjčkou do státu Rhode Island se firma zavázala prodat domy těch vývojářů, co byli ochotni se kvůli práci přestěhovat.

První pohled na Copernicus, onlineovku ze světa Amalur

Copernicus tady, Copernicus tam. Co je to ale vlastně ten Copernicus? No, v prvé řadě je to pracovní název onlineovky, kterou už pěkných pár let vyvíjí tvůrci z 38 Studios. V druhé řadě je to onlineovka, která se odehrává ve stejném universu jako akční RPG Kingdoms of Amalur: Reckoning. Více už bohužel nevíme, ale brzy se dozvíme. A následující video je první předzvěstí informací, které vývojáři chtě nechtě budou muset začít pouštět v množství větším, než malém.

Tvůrci Kingdoms of Amalur mohou pracovat dál, ale...

Chod americké firmy 38 Studios je minimálně do listopadu zabezpečen. Prokletá splátka (1,125 mil. dolarů) půjčky od Rhode Island, nejmenšího státu USA, nakonec na vládní účet dorazila, takže práce na MMO Copernicus může pokračovat. Včerejší tisková konference také prozradila, že firmu bývalého baseballisty Curta Schillinga čeká další splátka k 1. listopadu, kdy bude na účet státu třeba převést 2,6 milionů dolarů.