Šéf amerického Nintenda Reggie Fils-Aimé odchází do důchodu

Severoamerická divize japonského Nintenda přijde o jednu ze svých nejvýraznějších postav. Reggie Fils-Aimé, který jako jeden z mála šéfů velkých firem dokázal libovolně nudnou prezentaci nejen na E3 proměnit ve vtipnou show, odchází v 57 letech na odpočinek. Ve funkci ho od 15. dubna nahradí Doug Bowser – na druhou stranu, dokážete si představit, že by Nintendu šéfoval někdo s lepším jménem?

Slovenská vývojářská scéna se rozrůstá, působí zde skoro 30 firem

Slovak Game Developers Association vydala tiskovou zprávu, která shrnuje aktuální situaci ohledně vývoje her na Slovensku. Marián Ferko, prezident SGDA k průzkumu říká: „Tvorba počítačových a digitálních her má na Slovensku mimořádně dlouhou tradici, která sahá do 80. let. Na trhu působí subjekty schopné uspět v mimořádně tvrdé konkurenci a zařadit se svou tvorbou po bok světové špičky.“

Ultra Street Fighter II pro Switch se prodává dobře, Capcom zvažuje další předělávky

Je to jeden z těch případů, kdy je hra (v našem případě Ultra Street Fighter II) chladně přijata světovými médii, ale přesto se může pochlubit nemalými čísly prodaných kusů. V případě této mlátičky se bavíme o téměř půl milionu prodaných kopií od vydání na konci letošního května (dle vyjádření Takaši Močizukiho z Wall Street Jurnal). Je třeba říct, že kritika se na bojovku snášela především kvůli vysoké cenovce, ale o to je finanční úspěch větším paradoxem. Pro vydavatelskou společnost Capcom to není jen úspěch, ale i důkaz důležitosti konzole od Nintenda. Díky tomu se můžete těšit na další porty na Switch z portfolia Capcomu.

Skvělé prodeje Nintenda Switch završují dobrý finanční rok celé firmy

Fiskální rok 2016 byl pro japonské Nintendo úspěšný. Projevilo se na tom několik faktorů, ale tím nejdůležitějším jsou dobré prodeje jejich nové konzole Nintendo Switch. V prvním měsíci po vydání se jí prodaly 2,74 milionů kusů – prodaly, nikoliv, že byly naskladněny. V Japonsku se dokonce prodalo v prvním měsíci víc kusů (519 504) než PlayStation 4 v jejím prvním měsíci (439 810). Jasnější příklad úspěchu nové konzole asi není třeba.

Vedení Ubisoftu přemlouvá kanadské investory, aby zabránili ovládnutí firmy ze strany Vivendi

Rozhodně to není poprvé, co šéfové Ubisoftu brojí proti údajnému „násilnému“ převzetí firmy někým jiným. Když Electronic Arts prodala v roce 2010 svůj 20% podíl v Ubisoftu, který držela šest let, musel si Yves Guillemot a jeho čtyři bratří ve své paranoie oddychnout. Podle kanadského webu The Globe and Mail se jim ale opět dýchá hůř, protože se bojí převzetí ze strany francouzského mediálního giganta Vivendi, který vlastní 15 % akcií Ubisoftu, a nedávno se pokusil ovládnout s pomocí částky 500 milionů euro Gameloft - firmu zaměřenou na produkci mobilních her, která je součástí Ubisoftu. Na konto této obavy apeluje aktuální šéf Ubisoftu Yves Guillemot na kanadskou vládu a akcionáře, aby do Ubi investovali a odvrátili tím údajný atak francouzské firmy.

Pražská konference Game Developers Session opět přivítá vývojáře z celé Evropy

Pátek 27. a sobota 28. listopadu se pro české vývojáře, novináře a zájemce o vývoj her obecně ponese ve znamení největší české vývojářské konference Game Developers Session 2015. A nejenom české, nýbrž rovnou středoevropské, jak se chlubí organizátoři z organizace České hry. Mají k tomu ovšem dobrý důvod, který nejlépe prezentuje program dvoudenní akce, která nabídne celou řadu zajímavých přednášek i příležitostí k diskusi s tvůrci her z celé Evropy. „Je ještě nějaká šance se na GDS dostat, přestože se koná už teď o víkendu?“, ptáte se možná. Odpověď je pozitivní, stačí následovat tento odkaz. Pojďme se tedy podívat, čím konkrétně by vás mohla GDS 2015 zaujmout.

Změny na poli českých prodejců her – Xzone fúzuje s Gameexpress

V českém herním byznysu se poslední dobou děje hodně věcí. Nedávno změnila majitele firma JRC Czech a nyní dochází k fúzi dalších významných hráčů – Xzone a Gameexpress. Výsledkem fúze je, že firma Express Store (provozovatel Gameexpress) se stává součástí a majetkem Xzone, přičemž ale její majitelé dostanou podíly v Xzone. Po fúzi bude tedy rozdělení podílů následující: Martin Schovanec 30%, Jiří Pospíšil 20%, Jan Hanuš 20%, Bohuslav Schovanec 15% a Ladislav Hadač 15%.

Síť herních obchodů JRC Czech mění majitele

Po třech letech prodává současný majitel JRC Czech, společnost Genesis Capital, tuto firmu novému majiteli. Tím se stává Michael Šnobr, který JRC koupil skrz svou firmu Hamaga, která se doposud zaměřovala na cestovní ruch a development. Šnobr ovšem uvádí, že hry jej baví, a proto představuje JRC investici do oboru, který je jeho zájmem. Společně s Genesis Capital pak svůj minoritní podíl prodal i zakladatel společnosti JRC Slavomír Pavlíček.

Tvůrci The Order: 1886 se rozrůstají a neomezují se jen na jednu platformu

Autoři The Order: 1886, tým Ready at Dawn, se stále utěšeně rozrůstá a je vidět, že se studiu daří. Na zmíněném steampunkovém dobrodružství si konečně vyzkoušeli plnohodnotnou tvorbu vlastní „velké“ hry a i když se jejich experimentování neobešlo bez občasných zaškobrtnutí, výsledek byl uspokojivý. Důkazem utěšené expanze v byznysu je i akvizice nového člena nejvyššího vedení Paula Samse, zkušeného producenta z Blizzardu. Sams střídá v roli Ru Weerasuriyu, který se zbaví povinností řešit obchodní kontakty a bude se plně moci věnovat vývoji.

Electronic Arts se chlubí úspěšným hospodařením a slibuje Mirror's Edge 2 na jaro 2016

Jestliže výsledky hospodaření za třetí kvartál naznačovaly, že fiskální rok 2015 bude pro Electronic Arts úspěšný, čísla za poslední čtvrtletí a celý účetní rok to potvrzují a několikrát výrazně podtrhují. Rok a půl trvající vláda Andrew Wilsona v čele EA se soustředí na osvědčené značky, zavírání problematických studií (Maxis), rušení nedostatečně výdělečných her (F2P divize) a projektů, ukončení experimentů předchůdce Johna Riccitiella a obecně se snaží minimalizovat jakékoli rizika. A tohle všechno začíná nést ovoce. Na internetovou pověst EA to sice žádný vliv nemá, ale to podstatné se vedení EA daří: uspokojit požadavky akcionářů.

Youtube spustí novou podobu živých přenosů, zaměřených na hry a e-sport klání

Youtube je globální lídr v oblasti online videobsahu, ale přesto existují podoblasti tohoto odvětví, ve kterých vítězí jiné firmy a služby. Řeč je zejména o živých přenosech z hraní her a e-sport událostí, kde Youtube zaspala a umožnila tak rapidní růst platformě Twitch. Neúspěšný pokus vyřešit náskok v oblasti live streamingu skrze koupi Twitche selhal a Googlu nezbývá než se vydat delší a obtížnější cestou restartu celé služby a na to navázaných investic. Live streaming z her a z e-sport klání totiž patří k tahounům uživatelského zájmu a Google nemůže a nechce přenechat Twitchi celý segment bez boje. Bůhví, v čem dalším by pak Twitch mohl Youtube začít konkurovat.

Největší šanci uspět mají nezávislé hry na Steamu (ze všech platforem)

Rozmach nezávislé tvorby je bytostně spjatý s digitální distribucí nejenom (ale hlavně) na Steamu, ale též na mobilních a konzolových platformách. Proto by jednou z úvah každého nezávislého tvůrce mělo být, přes jakou platformu vlastně chce svůj titul distribuovat. Nezřídka to znamená, že svému záměru musí přizpůsobit nejenom podobu hry, ale též způsob její propagace. A pohled na všemožné statistiky v tomto je dosti výmluvný. Vývojář se jim sice může postavit, ale až na pár výjimek, bude spíše čůrat proti větru. Aby k podobným situacím nedocházelo, pokusil se bývalý editor Gamasutry a nyní člen studia tinyBuild, Mike Rose, sestavit přehled prodejů nezávislých her na jednotlivých platformách v roce 2014, a zároveň z toho odvodit, co mohou indie vývojáři očekávat v roce letošním.

Kam se kutálejí digitální peníze?

Kdybyste se před nějakými deseti lety někoho zeptali, jestli ho také tak štvou DLCčka, asi by na vás nechápavě koukal. Koncept stažitelného obsahu je sice už poměrně letitá záležitost, jejíž původ můžeme vystopovat až do devadesátých let, avšak teprve rozšíření širokopásmového internetu a digitálních distribučních sítí (Steam, Xbox Live, PlayStation Network) propůjčilo vývojářům spolehlivé nástroje k tomu, jak z hráčů tahat peníze ještě dlouho po vydání samotné hry.

Electronic Arts velebí finanční úspěch Dragon Age: Inquisition a digitální distribuce

Pokud si přečtete meziroční finanční zprávu Electronic Arts k třetímu kvartálu fiskálního roku 2015, bude vám jasné, že se sice finanční úspěch čekal, ale ne v takovéto míře. Společnosti se daří meziročně zvyšovat zisky a jedním z největších strůjců úspěchu je kromě expandující digitální distribuce finanční úspěch Dragon Age: Inquisition, jaký v EA nečekali. Kromě spousty čísel z oblasti finančnictví ale zpráva načrtla i další budoucnost, kupříkladu pravděpodobně letošní vydání nového dílu Need for Speed a vánoční vydání Star Wars: Battlefront, z níž bude asi hlavní trumf EA letos.

Kingdom Come je za rok 2014 třetí nejúspěšnější projekt na Kickstarteru dle počtu přispěvatelů

Po nezvykle bohatém roku 2013 se herní projekty na Kickstarteru vrátily v roce 2014 zhruba do stavu z roku 2012, jak ukazují přehledné grafy a tabulky v pravidelné ročence. Zatímco v roce 2013 se na KS objevilo přes úspěšných 4000 herních projektů, na které se vybralo přes 106 milionů dolarů, v roce 2014 uspělo na KS 1980 herní projektů, na něž uživatelé přispěli celkovou částkou 89,1 milionů dolarů. A srdíčka tuzemských hráčů může hřát, že jedním z nejúspěšnějších herních KS projektů v roce 2014 bylo české RPG Kingdom Come: Deliverance. V tomto kontextu by vás mohlo zajímat, kolik lidí z ČR a SR vlastně na Kickstarteru na něco přispělo a jakou celkovou částkou projekty podpořili.

Microsoft prý jedná o koupi tvůrců Minecraftu za 2 miliardy dolarů

Přes 16, 5 milionů lidí si koupilo Minecraft od roku 2009 pro PC, přes 12 milionů lidí si pořídilo X360 verzi, přes 3 miliony PS3 verzi a více než 16, 5 hráčů investovalo šest babek do některé z mobilních verzí. A to nepočítám prodeje nedávno vydaných verzí Minecraftu pro PS4 a Xbox One. Minecraft je zkrátka již několik let spolehlivý kasovní trhák, na který si podle několika na sobě nezávislých zdrojů Wall Street Journal a Bloombeg brousí zuby Microsoft. A zakousnout by se do švédské firmy mohl už koncem tohoto, respektive počátkem příštího týdne.

Herní trh v ČR a SR v roce 2013 rostl, výraznější oživení se však očekává až letos

Herní trh v České republice a na Slovensku zaznamenal v roce 2013 kontinuální růst, přestože se tempo oproti roku 2012 mírně zpomalilo. Jak uvádí tisková zpráva Asociace herního průmyslu ČR a SR, obrat z prodeje her a herních konzolí v ČR a SR za rok 2013 poprvé překročil částku 2,5 miliardy korun, což oproti roku 2012 činí nárůst o 6,4 procent.

Nintendo za loňský rok skončilo ve ztrátě, nesplnilo většinu předsevzetí

A nyní do vzrušujícího světa financí! Nintendo zveřejnilo výsledky hospodaření za uplynulý fiskální rok (skončil 31. března 2014) a opravdu se nemůže pochlubit nejlepšími výsledky. Prodeje Wii U stále stagnují, alespoň 3DS si ale vede dobře. Celkově firma skončila ve ztrátě přes 200 milionů dolarů, původně přitom čekala, že by se letos měla stejně jako loni dostat do černých čísel.

Nejprodávanější sérií Ubisoftu je Assassin's Creed

Společně s aktualizací firemní stránky se Ubisoft pochlubil s prodejními čísly svých herních sérií. Nepřekvapí, že se na první místo za sedm let existence probojoval Assassin's Creed. Možná ale překvapí další pozice, které obsadily často opomíjené série.