zavřít

Strike Suit Zero - recenze

PC

Recenzovaná verze: PC

Vychází na platformách: PC

Verdikt: Graficky, zvukově a hudebně strhující vesmírná střílečka s raketou, která se mění do ultimátního vesmírného transformera. Ten zbytek, který by dělal hru lepší než jenom nadprůměrnou, ten tu zoufale chybí.

Hodnocení redakce 6/10

Jak hodnotíme

metacritic 66/100

Strike Suit Zero (DIGITAL)

- Recenze autor: Pavel Dobrovský Komentáře: 0

Čtyři a půl tisíce lidí zaplatilo na kickstarterové kampani na dokončení (protože hra už byla v pokročilém stádiu vývoje) Strike Suit Zero téměř sto sedmdesát pět tisíc dolarů – mnohem víc, než vývojáři z Born Ready Games žádali. Důvodem byla lákavá představa vesmírných bitev, ve kterých se standardní průměrná raketa mění v neporazitelného transformera, posla vesmírné apokalypsy. A kdo by něco podobného nechtěl!

V jednu chvíli si hrajete s nepřátelským stíhačem na kočku a myš, ukonejšíte ho svojí průměrností a ve chvíli druhé proti němu obrátíte bojové monstrum plné kanónů a raketometů, takže na temné vesmírné pláni zbude jen pár oharků. Samotný nápad ale nestačí, aby se ze hry stal instantní hit – hlavní hrdina je totiž ztracen v prázdném prostoru. Doslova i příběhově.

Přitom je vesmír v podání Born Ready Games TAK krásný. Před vybuchujícími slunci, asteroidovými poli, mlhovinami a galaxiemi se odehrává válka pozemské letky s planetárními kolonisty, kteří se rozhodli vedle získání nezávislosti porazit na kolena i matičku Zemi.

Neřvi a bojuj

Bitvy jsou nelítostné. Bojujete za pozemské síly a máte co dělat, abyste vlny nepřátel úspěšně odráželi. Ohňostroje výbuchů se objevují na všech stranách, velitelé křičí povely, piloti prosí o pomoc nebo se vítězně chválí a neustále žijete s pocitem, že tohle může být poslední a rozhodující bitva.

Strike Suit Zero exceluje v rekonstrukci atmosféry vesmírných dogfightů z Hvězdných válek nebo Battlestar Galactica především kvůli pohlcujícímu nazvučení, omamné hudbě Paula Ruskaye (Homeworld) a vizuálu, pro který budete s chutí ničit i nevinné asteroidy a vraky anonymních křižníků. S patřičným nastavením vám do krve přejde i ovládání a nebude trvat dlouho a budete až po uši vězet v úhybech doprava, prudkém stoupání a střemhlavých propadech na nepřítele.

Na vteřinku bohem

Po několika úvodních misích konečně přichází ke slovu možnost změny do ohromného bojového robota a ten okamžik, kdy se z mrštné, ale přeci jen málo účinné stíhačky stane všeničící monstrum, ten je k nezaplacení. Cítíte se jako bůh vesmíru.

Robot zaměřuje několik raket naráz, automaticky přepíná mezi cíli a během pár sekund dosáhne lepších výsledků než by se stíhačce povedlo za mnoho minut. S robotem na věčné časy, chce se vám zakřičet, ale slova zmrznou v ústech, protože náhle je z robota zase stíhačka. Božský pocit je minulostí. Robotí alotria totiž omezuje časový limit několika mála sekund.

Energii pro další proměnu sbíráte ničením cílů, ale je to právě ten okamžik triumfu a vzápětí smutku, který je špatně vyvážen s hratelností a nedělá Strike Suit Zero čest. Když už jednou někdo vydá hru o velkém vesmírném bojovém robotovi, tak by v ní velký vesmírný bojový robot měl také být déle, než pár minut za dvaceti minutovou misi. Born Ready Games si očividně nevěděli se svým úžasným nápadem rady a pro jistotu ho jen opatrně naťukli - namísto plného využití vám jen komplikují jeho využívání.

Robot je jako magnet na nepřátele. Jakmile se do něj změníte, okamžitě po vás jde všechno, co je v dosahu a štíty mizí takovým tempem, že se raději přepnete zpět do rakety, na kterou není umělá inteligence nepřátel tak natěšená a odklidíte se do bezpečí. Skoro jako by nás Born Ready Games trestali za to, že jsme si dovolili použít největší tahák Strike Suit Zero.

Search & destroy

Od tohoto okamžiku se zábavnost začíná bortit. Ne snad, že by Strike Suit Zero byla vyloženě špatná hra, jenže v honbě za novou energií pro transformaci se nedá přehlédnout lineární stavba misí s nulovým taktickým potenciálem. Nemůžete si vymyslet, jak zadaný cíl zničit – musíte to udělat podle představ tvůrců. Tím se z otevřeného vesmíru stává pouhá kulisa pro trojrozměrnou arkádu, které nepomáhá nic. Dokonce ani zadání misí, o tupém příběhu nemluvě.

Několik eskortních úkolů je fajn, ale většinu ze třinácti příběhových misí budete ničit jeden cíl za druhým podle předem daného seznamu. Doporučuji pustit si k tomu do smyčky Search & Destroy od Iggyho Popa, ale jen na chvíli, aby vám neunikla Ruskayova atmosférická hudba.

Autoři nepřišli s nápady, jak příběh a jednotlivé úkoly ozvláštnit, jak jim dodat šmrnc a atraktivitu. Namísto toho opakujeme už po tisící zadání „znič nepřítele, odleť o kus dál a znič dalšího,“ které se i v online hrách okoukalo už po desáté štaci. Obsah dýchá průměrností o to více, oč je zvukový a grafický spektákl na špičkové úrovni.

Scenárista má padáka!

Ostatně, vše co se týká příběhového obsahu, je poněkud zabrzděno. Třeba kolegové v dalších raketách sice dobře hláškují, jenže jejich praktický význam v bitvě je takřka nulový. Těmhle že někdo dal řidičák na raketu?! Stejně nečitelná je i umělá inteligence s chováním zmatených včel (což komplikuje sestřelení nepřátel aneb auto locku, kde jsi?!).

Strike Suit Zero je přes vše zmíněné hrou, která si najde místo v srdcích fanoušků vesmírných stříleček a simulací. Vše, co dělá vesmírné eposy tak skvělými tu je a schová se za ně i průměrná arkádová hratelnost. Hořkost přináší nenaplnění potenciálu bojového robota, který je pro bitvy něčím jako deus ex machina (zvrátí misky vah, ale nestačíte si ho ani užít) a průměrný příběh, který je tak nezajímavý, že bych ho už ani nedokázal vyprávět.

Tagy: akční sci-fi vesmírný

Zdroje: Vlastní

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.

Hledáme nové členy týmu, pokud umíš programovat, pojď mezi nás. Více informací.