zavřít

Oculus Rift dostane do základního balení ovladač a streamování z Xbox One

PC

- Hardware autor: Aleš Smutný Komentáře: 0

Tisková konference Oculu se nakonec vešla do jedné hodiny a dá se říci, že jsme asi čekali trochu víc. Ačkoliv byla představena spotřebitelská verze Oculus Rift, nedočkali jsme se přesné technologické specifikace, data vydání a ani ceny. Nicméně s prázdnou jsme neodešli, mimo jiné byl představen prototyp ovladače Oculus Touch a spolupráce s Microsoftem se projevila ve streamování her z Xbox One, nativní podpoře ze strany Windows 10 a přibalením Xbox One gamepadu do základního balení OR.

Nejčastěji jsme o finální verzi Oculus Rift, která půjde na trh slyšeli, že bude pohodlná a prakticky zapomenete, že máte na hlavě systém virtuální reality. O tom sice pochybuji, ale je pravda, že Oculus Rift vypadá poměrně ergonomicky. Když odhlédneme od vzhledu a podíváme se k funkčnosti, je třeba zmínit dva OLED displeje, které mají poskytnou široké pole rozhledu. To doplní trackovací systém pohybu, který má mít velmi nízkou latenci pohybu a hlavně byl ukázán dodatečný pohybový senzor, který si můžete dát na stůl.

V celém setu najdete i integrované reproduktory, které mají mít schopnost prostorové orientace v 360 stupních, ale kdyby vám nesedly, jdou z brýlí odstranit a nahradit vašimi vlastními. Jako dobrý a vlastně klíčový nápad zní nastavení vzdálenosti čoček od sebe, protože ne každý má mezi očima stejnou mezeru. Specifičtější už ale tisková konference nebyla a otěže převzal Microsoft.

Phil Spencer oznámil, že si bude Oculus Rift skvěle (nativně) rozumět s Windows 10 a hlavně zvládne streamovat hry z Xbox One do brýlí. Má to jeden háček, tyto hry bude promítat na virtuální plátno, ne v dotvořeném 3D. Moc nevidím smysl v tom pouštět si hru do systému virtuální reality, kde ji uvidíte na virtuálním 2D plátně, když je poněkud snazší si ji prostě pustit na TV. Mnohem zajímavější je, že k základnímu balení Oculus Rift bude přibalen Xbox One ovladač a reciever pro vaše PC, aby si s ním ovladač rozuměl. To není špatná nabídka, protože pro spoustu her budete ovladač potřebovat.

Oculus ovšem představili i vlastní, experimentální ovladače pod názvem Oculus Link. Jde pouze o prototypy, takže nebyly předvedené v akci. Dojem z nich je pro mne poněkud rozpačitý. Je jasné, že Oculus řeší, jak dostat do her možnost ovládání prostředí kolem vás a neví tak úplně jak na to. Kroužky, které si nasadíte na obě ruce a díky nim hra sleduje váš pohyb rukou zní rozhodně dobře. Ale, že na obou kroužcích je ještě analogová páčka a klasická tlačítka plus trigger už nezní moc intuitivně. Jde ale o koncept do budoucna, ne dokončenou technologii.

oculus_touch

K vydání Oculus Rift bude už k dispozici jeden z hlavních titulů, vesmírná střílečka EVE: Valkyrie, která se představila v novém traileru. Mezi dalšími hrami byl představen Chronos od Gunfire Games a Edge of Nowhere od Insomniacu. Oculus ovšem nechtějí nic podcenit a tak do vývoje nezávislých titulů pro OR investují deset milionů dolarů. Kdy ale bude Oculus Rift vržen do prodeje zatím přesně nevíme, pořád jsme u rámcového prvního čtvrtletí roku 2016.

Tagy: virtuální realita e3 2015

Zdroje: tisková zpráva,Engadget,Twitch.tv

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.

Hledáme nové členy týmu, pokud umíš programovat, pojď mezi nás. Více informací.