Tomáš Jung

Vietnam '65 – dojmy z bety válečné strategie

Válka ve Vietnamu je mastný flek na uniformě americké armády, který nejde vyprat. Tuhle válku Američané projeli. Nepomohlo jim zasypávání džungle napalmem, nasazení tanků, bombardérů ani celková převaha ve výzbroji i materiálu. Nandali jim to komunističtí kluci z Vietkongu obutí v sandálech, kteří s kalašnikovem v ruce útočili rychle a překvapivě z džunglí, kde jako kouř rozehnaný větrem zase mizeli. Podmanili si obyvatelstvo, připravovali pasti a dokonale využívali prostředí, proti čemuž standardní vojenská síla nic nezmohla. Strategie Vietnam '65 je přesně o tomto způsobu války a velmi věrohodně jej simuluje mnoha promyšlenými herními principy. Po prvních hodinách hraní PC beta verze bylo jasné, že autoři před nás předhazují herní zpracování vietnamského pekla, jaké tady dosud nebylo.

Ultimate General: Gettysburg naučí milovat historii Ameriky i strategické nováčky

Americká občanská válka není pro evropské hráče příliš zajímavé téma. Snad proto, že máme v Evropě vlastních historických patálií dost, nebo proto, že jí málokdo rozumí. Jen hrstce virtuálních válečníků říkají něco pojmy jako Antietam, Gettysburg nebo generál Robert E. Lee. Realtime strategie Ultimate General: Gettysburg ale váš nezájem o Ameriku a její historii zlomí. Podání historie v jejím pojetí je natolik strhující, že budete pátrat po informacích a snažit se alespoň nasát a pochopit zásadní fakta o Americké občanské válce. Na to sázím krk!

Prison Architect - první dojmy ze zábavné "simulace" vězení

Prison Architect je simulace stavby a vedení věznice. Když jsem poprvé slyšel, že se vývojáři z Introversion pustili do tohoto mnohokrát zpackaného tématu, byl jsem překvapen i zklamán. Vzpomeňte třeba na podivný a neúspěšný Prison Tycoon. Že by autoři atomového Defconu, originálního Uplinku a svérázné Darwinie poprvé šlápli vedle? Ne, tihle kluci z Anglie to mají v hlavách srovnané a znovu přesvědčují publikum, že pokud se do něčeho pustí, vznikne něco unikátního.

Silent Hunter Online - Kam pluje ponorkový simulátor?

Ponorkový simulátor Silent Hunter nemá žádnou přímou konkurenci. Tento monopol na potápění lodí během 2. světové války není pro hráče moc výhodný, ale až do roku 2007, kdy vyšel čtvrtý díl série, to nemohlo nikomu vadit. Každý kousek série byl kvalitní, něčím úspěšný a měl u ponorkářské komunity dobrý ohlas.

Dojmy z bety Rising Storm nás nutí řvát "Banzai!"

Na světě není moc her, které by vás u sebe dokázaly udržet víc jak stovku hodin. Multiplayerovou střílečku Red Orchestra 2: Heroes of Stalingrad před sebou valím už skoro 170 hodin a rozhodně nemám dost. Naopak! Stále tady je dostatek prostoru k udržení zábavnosti. A s vydáním samostatně hratelného přídavku Rising Storm zkysnu v téhle válečné vřavě minimálně dalších sto hodin. Test betaverze to jasně dokázal.

Preview verze Sanctum 2 ukazuje slibné spojení FPS a strategie

Sanctum má za sebou relativně dlouhý vývoj. Určitě to ale není nezajímavý a zdlouhavý projekt, schoulený v rohu herního ringu. Už jen samotný nápad přenesení Tower Defense hry do pohledu první osoby, potažmo vytvoření kombinace strategie a střílečky, není k zahození. Ve hře jste pasováni do role obránců energetického jádra a k dispozici máte prostředky pro stavbu různých zátarasů i obraných věží. Musíte je stavět nejlépe tak, aby hejno roztodivných mozkožroutů, rychlých ještěrů či podivných létajících chobotnic nemělo šanci proniknout do jádra a zničit ho. Kromě postavených uliček smrti přidáváte ruku k dílu i vy se svými zbraněmi.

Rozhovor o Arma 3 prozrazuje velké ambice tvůrců z Bohemky

Po prvních dojmech z alfa verze vám prostřednictvím rozhovoru s designérem Arma 3 Jiřím Zlatohlávkem prozradíme pár dalších informací o právě vyvíjená české hře. Pokud se chce dozvědět něco bližšího o kampani, novinkách v editoru, optimalizaci enginu, chování hry v módu simulace nebo o zpracování zbraní oproti reálným předlohám, tak je pro vás následující rozhovor jako dělaný. Poslužte si:

Order of Battle: Pacific - recenze skvělé tahovky

Téma druhé světové války má jednu obrovskou výhodu. Skoro každý ji alespoň v hrubých faktech zná a rychle se zorientuje v situaci. Jasně víte, že záporák je ten s knírkem, že vlajka s červeným sluncem rozzlobila Ameriku a v základech máte přehled také o bojové technice. Je to vlastně takové domácké prostředí, k němuž rychle přilnete a cítíte se v něm jistě. Tahová strategie Order of Battle: Pacific toho využívá a zároveň dokazuje, že hex a tahy mohou být v moderním provedení stále přitažlivé.

Spacecom - recenze

Všichni dobře víme, jak jednoduché hry dokáží strhnout a pohltit. Jenomže, zahrávat si s jednoduchostí je také pekelně nebezpečné. Pokud nejste dostatečně opatrní, může nadějný titul právě díky jednoduchým pravidlům a principům vyhořet za pár hodin a zmizet z dohledu jako popel rozfoukaný větrem. Spacecom je svými principy jedna z nejméně náročných her, jakou jsem kdy vyzkoušel. Sestavujete armádu jen ze tří typů lodí, obsazujete hvězdné soustavy o podobném počtu druhů a navíc tvůrci všechno předkládají v triviální grafice. Předložit něco tak minimalistického je ze strany autorů skoro hrdinská odvaha. Jak to nakonec zvládli?

Wargame: Red Dragon - recenze

Třetí světová válka se v úspěšné sérii strategií Wargame šíří po světě jako mor. Začala vyhrocením studené války, kterou přeměnila v masakr střední Evropy. V druhém kole se jako rozlícená saň vrhla na sever a přesunula boje do Skandinávie. Ve třetím díle Wargame: Red Dragon konečně přestala přešlapovat po starém kontinentě, velkolepě se rozmáchla a do války zapojila nejlidnatější velmocnosti Asie včetně Japonska. A jelikož předchozí díly neobsahovaly lodě, je vám asi jasné, čím chce tichomořské válečné dobrodružství překvapit.

Mark H. Walker's Lock 'n Load: Heroes of Stalingrad - recenze

Ohrnovat nos nad deskovým válečným hraním je jako považovat naše předky za tupce. Válečné deskovky byly a jsou podkladem nespočtu videoher z různých platforem. Kromě PC využívá jejich principy nemálo mobilních her, konvertuje je na displeje tabletů i dotykových telefonů.

Flashpoint Campaigns: Red Storm - recenze

Jako hráč odkojený Steel Panthers, který je tělem i duší odevzdaný poctivým válečným strategiím, jsem v posledním roce trpěl. Vypadalo to, že jsou válečné hry na ústupu a nikdo už nikdy nevydá nic, co by pohovkové generály chytlo za virtuální výložky a strhlo do víru bitev.

Red Orchestra 2: Rising Storm - recenze

Rising Storm je rozšíření populární multiplayerové střílečky Red Orchestra 2: Heroes of Stalingrad, k jehož hraní ale původní hru nepotřebujete. Zvedá omrzlé nohy vojáků a přenáší je z prochladlé východní fronty do bojů na tropických ostrovech v Tichomoří. Kromě toho, že přináší nové mapy, zbraně a spoustu jiných novinek, dělá Rising Storm z Red Orchestra 2 aktuálně nejrozmanitější multiplayerový válečný titul. Dohromady zahrnuje čtyři rozdílné národy, zhruba čtyřicet zbraní a skoro dvacítku různých aktivních map. Zhodnocení kvality Rising Storm jsem nakousnul již v preview, nyní ho po několika desítkách hodin hraní definitivně rozseknu - katanou.

Anomaly 2 - recenze

Města jsou v troskách. Torza kdysi monumentálních výškových budov se tyčí k nebi jako hrozící prsty, a jen těžko byste uvnitř rumiště hledali lidskou duši. Auta jsou poházená po ulicích, jako když vítr rozfouká podzimní listí. Zemi vládnou stroje pocházející z hlubin vesmíru, které o sobě dávají vědět všudy přítomnými věžkami, které ničí vše živé v okolí. Atmosféra je napjatá a působivá, stejně jako v prvním díle Anomaly: Warzone Earth. A nejenom atmosféra.

Decisive Campaigns: Case Blue - recenze

O Decisive Campaigns: Case Blue lze napsat, že slouží jako studijní pomůcka. Za tohle tvrzení uvedené na Games.cz, který se zabývá hlavně zábavou, bych asi zasloužil lámání v kole. Většinu normálních hráčů, virtuálních střelců a drakobijců, to zaručeně odradí od dalšího čtení. Jenomže vy čtete tuhle recenzi protože jste jiní, přemýšliví, hloubaví a máte zájem se nechat provést změtí podivně vyhlížejících čtverečků pohybujících se po strohé mapě, protože tušíte, že tohle by mohla být nejen dobrá strategie, ale také zábavné poznávání historie. Nejste daleko od pravdy, však to dokázal již předchozí díl.

Iron Front: Liberation 1944 - recenze

ArmA 2 má svůj nenapodobitelný styl. Není to jen tím, že se snaží v co největší možné míře simulovat účinnost zbraní. Boj v ArmA 2 je specifický díky otevřené krajině i extrémně rozmanité bojové technice a významně ho také tvaruje chování AI, která ne vždy dobře dokáže otevřené prostředí využívat. Iron Front: Liberation 1944 přitom tento styl přejímá se vší jeho krásou i chybami, až si člověk říká, jestli si zaslouží postavení samostatné hry (kterou formálně je!), nebo patří spíš do škatule běžných druhoválečných módů.

Conflict of Heroes: Awakening the Bear! - recenze

Deskové hry žijí s těmi počítačovými v symbióze. V pravěku videoher mnoho deskovek dezertovalo na počítače, v novějších dobách se zase objevil trend dělat z populárních videoher deskovky. Ne vždy se to povedlo, protože ne každý pochopil podstatu zábavnosti těchto výrazně odlišných herních platforem a snažil se je hrubě a násilně promíchat. Budiž nám příkladem Axis & Allies, jenž byla z bravurní deskovky bez vkusu překopána na slabou realtime řežbu. Strategie Conflict of Heroes: Awakening the Bear! je ale jiná třída: velmi potěší majitele deskovky a nenaštve ani odhodlané PC válečníky.